Vilém Vlček s Markem Kozákem patří mezi mladé hvězdné umělce. Jméno pianisty Marka Kozáka je obvykle spojováno s neomylnou technikou, smyslem pro proporce a gradaci, s bohatou paletou rejstříků, obrovskou muzikalitou a vnitřní pokorou k notovému zápisu. Na koncertní pódia vnáší noblesní interpretační kulturu a posluchače si podmaňuje schopností předat s velkou pokorou a bez okázalých gest to, co chtěl skladatel vyjádřit.
Interpretace Viléma Vlčka, držitele ceny Jiřího Bělohlávka 2023, se kromě technické lehkosti vyznačuje procítěným uměleckým projevem.
Vilém Vlček, violoncello
Interpretace Viléma Vlčka, držitele ceny Jiřího Bělohlávka 2023, se kromě technické lehkosti vyznačuje procítěným uměleckým projevem.
V roce 2023 zvítězil ve dvou prestižních mezinárodních soutěžích, ve violoncellové soutěži Krzysztofa Pendereckého v Krakově a v Mezinárodní instrumentální soutěži v Markenukirchenu. Mezi jeho další soutěžní úspěchy patří vítězství v renomované instrumentální soutěži Rahn Musikpreis (2022) nebo v Soutěži Nadace Bohuslava Martinů (2021).
Již před těmito úspěchy Vilém vystupoval jako sólista s řadou symfonických těles (Česká filharmonie, Kammerorchester Basel, Kaunas Symphony Orchestra, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Plzeňská filharmonie, Severočeská filharmonie, Württembergische Philharmonie Reutlingen a další). Při těchto příležitostech spolupracoval s předními dirigenty, například s Jiřím Bělohlávkem, Petrem Altrichterem, Jiřím Rožněm, Jonathanem Bloxhamem, Nicolasem Ellisem, Wolfgangem Emmanuelem Schmidtem a dalšími. Jako sólista a recitalista vystoupil ve více než 30 zemích (Grand Hall hamburské Elbphilharmonie, Victoria Hall v Ženevě, Tonhalle Zürich, Kammermusik Saal Berlínské filharmonie, Dvořákova síň Rudolfina).
Zkušenosti z oblasti komorní hudby získal během svého působení v Kukal Quartetu, jako stipendista Akademie komorní hudby (AKH) a v neposlední řadě přímou spoluprací s řadou uznávaných interpretů jako například Leonidas Kavakos, Steven Isserlis, Sergio Azzolini, Rainer Schmidt, Claudio Martinez Mehner, Tomáš Jamník nebo Alfred Brendel.
Mezi vrcholy jeho sezóny 2024/2025 patří debuty s Filharmonií Bohuslava Martinů, Prague Royal Philharmonic nebo s Filharmonií polského Gorzowa. Opětovně vystoupí se Sinfoniettou Cracovia nebo s německými Clara Schumann Philharmoniker. Recitálový program přednese společně s pianistou Markem Kozákem v rámci komorní řady FOK v Anežském klášteře nebo na festivalu Věčná naděje. Čeká ho také vydání jeho debutového nahrávacího projektu, jež obsáhne kompletní díla Bohuslava Martinů pro cello a klavír (Supraphon).
Vilém Vlček se narodil v roce 1998 v Praze. Na cello začal hrát v šesti letech pod vedením Martina a posléze i Mirko Škampových. Od ukončení gymnaziálního studia v roce 2018 studuje na Musik-Akademie v Basileji ve třídě profesora Danjula Ishizaky. Vedle studia se pravidelně účastní mistrovských kurzů (Yo-Yo Ma, Frans Helmerson, Steven Isserlis, Peter Bruns, Richard Aaron, Alisa Weilerstein). Od roku 2023 je asistentem Danjula Ishizaky na Universität der Künste v Berlíně.
Hraje na nástroj z dílny Lorenza Ventapaneho, který byl vyroben mezi lety 1830 a 1850 v Neapoli.
Marek Kozák
Jméno pianisty Marka Kozáka je obvyle spojováno s neomylnou technikou, smyslem pro proporce a gradaci, s bohatou paletou rejstříků, obrovskou muzikalitou a vnitřní pokorou k notovému zápisu. Na koncertní pódia vnáší noblesní interpretační kulturu a posluchače si podmaňuje schopností předat s velkou pokorou a bez okázalých gest to, co chtěl skladatel vyjádřit.
Jeho hudební cesta se dlouhodobě pojí s úspěchy v mezinárodních soutěžích. V červnu 2021 se stal laureátem prestižní mezinárodní klavírní soutěže Gézy Andy v Curychu. V roce 2019 byl finalistou Busoniho soutěže v Bolzanu, v 2018 zvítězil na Evropské klavírní soutěži v Brémách. Na soutěži Pražského jara v 2016 získal 2. místo a ocenění za provedení soudobé skladby Kejklíř Adama Skoumala. Marek Kozák pravidelně hostuje u všech předních českých orchestrů i v zahraničí. Je zároveň vyhledávaným komorním hráčem. Vedle Simony Šaturové jsou jeho hudebními partnery violoncellisté Václav Petr, Vilém Vlček nebo houslista Jan Novák.
Markova obliba v objevování opomenutých klavírních skladeb vyústila v provedení a nahrávku klavírních koncertů K. Kovařovice, V. Kaprálové a P. Bořkovce, Doma i v zahraničí velice pozitivně hodnocené album s názvem Zapomenuté české klavírní koncerty vydal Supraphon v březnu 2024.
Marek Kozák je absolventem klavírní třídy profesora Ivana Klánského na HAMU v Praze a sám se nyní věnuje pedagogické činnosti na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy.