Charakteristika sbírky uměleckého řemesla
Kolekce obsahuje několik desítek kusů historického nábytku včetně několika historických hodin, z dříve bohaté sbírky skla a keramiky se po restituci do kláštera vrátilo přibližně tři sta předmětů, dále kolekce dvě stě padesáti kusů cínového stolního náčiní, používaného v refektářích řeholníků.
Nejstaršími zlatnickými předměty jsou dvě velké relikviářové desky z přelomu 13. a 14. století z kláštera benediktýnek u sv. Jiří na Pražském hradě. Vznik většiny dalších předmětů z drahých kovů spadá převážně až do 17. až 19. století. Jejich autory byli z větší části pražští, případně augšpurští zlatníci.
Exponáty podsbírky textilu byly určeny pro bohoslužebné účely, především jako oděv kněží, či výzdoba oltářů, slavností a procesí. Ve sbírce nalezneme barokní soupravy, zhotovené mj. ve vyšívačských dílnách kláštera doksanských premonstrátek, stejně jako importované textilie, převážně francouzské a italské provenience z období 17. až 18. století. Množství textilních výrobků z konce 19. a počátku 20. století bylo zhotoveno v dílnách Křesťanské akademie. Zastoupeny jsou rovněž ukázky historických opatských pontifikálií. Po roce 1990 přibyly k restituovaným předmětům užitého umění privátní sbírky dvou mecenášů - JUDr. Jaromíra Stacha (1948–2011) a Jaroslavy Ossendorfové (1914–2005).